
aug
16
2015Brenizer módszer tesztelése
Létrehozta: Attila Enyedi Photographer
Sokan szeretjük a kis mélységgel rendelkező képeket. Személy szerint nagy kedvelője vagyok, ezért biztosan valamilyen nagy fényerejű objektív van a gépemen, amikor csak tehetem. Sajnos van egy látványvilág amit nem lehet megoldani így, az pedig a nagy látószögű objektíves képek. Bár vannak például 24mmt/f1.4-es lencsék, de fizikai okok miatt ott egy kb 2.5-3m-ről készített kép esetén 1-1.5m-es élességi tartományunk lesz, ami nem nevezhető kevésnek, sőt… 5m távolról fotózva már több mint 4 méter éles területünk van egy full frame-es gép esetén.
Ennek a problémának a kiküszöbélésére Ryan Brenizer esküvő fotográfus kitalálta a Brenizer Method-ot magyarosabban Brenizer módszert. Fotózzuk meg kis-közép teleobjektívvel, tág rekeszen a témánkat panorámának, és így megkapjuk azt a látványvilágot, amiről eddig csak álmodtunk.
Akinek eddig nem teljesen egyértelmű a dolog, lassan ki fog kristályosodni 😉
Amire szükségünk lesz:
-
minimum APS-C, de jobb a Full Frame fényképezőgép
-
minimum 70mm-es nagy fényerejű objektív (f1.0, f1.2, f1.4, f1.8, f2)
-
nagy memóriakártya
-
RAW feldolgozó
-
panorámakészítő program
-
kitartó és türelmes modell
-
állvány (?)
Tesztem folyamán egyik kedves modellem, Laurát kértem meg, hogy segédkezzen ezen a nem túl hétköznapi fotósorozaton. Helyszínnek egyszerűség véget a Margit-szigetre esett a választás, gondolva arra, hogy bár nyár révén sokan vannak, de mindig van elhagyott hely és biztos lesz megfelelő számunkra.
A fotózás menete:
A technikai beállításokról a következőket érdemes figyelembe venni. A lehető legtágabb rekesszel dolgozzunk. Személy szerint 85mm/f2-n illetve 200mm/f2.8-3.2-n dolgoztam. Fontos, hogy Manuális beállítással dolgozzunk, így elérve, hogy ne legyen másfajta érzékenység, vagy záridő 1-1 képkockánál. Ezen kívül fontos, hogy a fókusz a modellre állítás után legyen manuálisra kapcsolva, hogy csak az adott síkban legyen élességünk amit szeretnénk.

Hivatalosan javasolt bejárási útvonal.
Első dolog amire személy szerint kíváncsi voltam a technikán kívül, állvány nélkül mennyire lehet könnyedén dolgozni? Az első teszt sorozatot elkészítve gyorsan rá kellett jönnöm, hogy állvány nélkül a megadott útvonal egyáltalán nem átlátható számomra. Így bár nem egy féle megoldást választottam, de a következő kettő jól bevált módszer volt:
-
Horizontálisan megfotóztam a modellt, majd ugyan ilyen irányú mozgással a két oldalát.
-
Vízszintes mozgással végigpásztáztam a teljes területet. Ez esetben a modellnek jobban ki kellett tartania a pózt. Amikor természetesen mikor az arcon túl voltam már pisloghatott 🙂
A nap folyamán összesen 5 témát készítettünk el, ezzel is összesen 498 fotót lőve.
Feldolgozás:
A feldolgozás első folyamata valamilyen RAW feldolgozóval egységesen a színek, fények, kontraszt, stb… beállítása. Nálam voltak fehéregyensúlybeli gondok (valószínűleg automatán maradt), így ott is fontos volt fix értéket megadni mindnek.
Miután elkészültek a RAW-ok, a képeket 16 bites TIF-be exportáltam a legjobb képminőség érdekében.

Rengeteg helyre lesz szükségünk. Egy RAW fájl ~25 MB, egy TIF ~127MB, így képenként legalább 150MB-al számolni kell egy 21MP-e fényképező esetén.

Export során komoly erőforrásokat is használhat a gépünk. (Lassulás előfordulhat)
Miután elkészült az első adag képem, lelkesen engedtem rá a panorámakészítő programomat.

Ez nem nyert!!!
Jól látható,hogy ez a kép bizony nem úgy sikerült, ahogy mi azt terveztük. Legbelül sejtettem is, mert ahogy feljebb említettem, a leírt mozgás annyira nem vált be számomra, hogy kihagyás is keletkezett, így két fő nagy részre bomlott a képünk, plusz egy kis hulladékra.
Semmi gond, az előbb leírt folyamatokat eljátszottam a kettes számú projekttel, aminél már sokkal szebb eredmény született.

Nyers panorámánk, torzan és vágatlanul.

Paraméterezés és megvágás után, máris egy remek kép fogadott.
Mentés:
A mentés folyamán én mindig 16 bites TIF-et választottam LZW veszteségmentes tömörítéssel, így elérve a legjobb minőséget. A folyamat nem lesz gyors. Ezekről a képekről amit illik még tudni, hogy ~230-470MP-esek lettek, így órási nagyításra is alkalmasak, de emiatt a feldolgozásuk sem egyszerű. Esetemben a 4 kép valamivel több mint 11GB-os lett tömörítés mellett.
Összerakási buktatók:

Lábnál fura homály van!
Egyetlen jelenséggel találkoztam az összerakás folyamán, amit könnyedén tudtam kiküszöbölni. Néha olyan képek kerültek be 1-1 helyre, amiknek semmi keresnivalójuk ott. Az általam használt programban könnyedén megjeleníthetem a felhasznált képeket, és 1 pipa levételével már le is kerül a képemről.

Kijelölt kép ellenőrzése.
Konklúzió:
-
Remek új lehetőség a portfólióba, akár esküvőn is.
-
Mindenképp szükséges állvány. (kéz remegés, könnyebben bepozicionálni a gépet)
-
Plusz egy kártya legyen a fotózáson, amire csak ez készül, mert gyorsan fogy a hely.
-
Számítógépünkön is legyen plusz szabad hely, és megfelelő memória és processzor erőforrás.
-
Plusz effekt: Enyhe makett hatás.